مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت:گلخانه‌های این استان سالانه با صادرات بیش از ۶۰ هزار تن محصول ۳۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارند.
کد خبر: ۱۰۳۸۲۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸ 09 April 2022

سمیه فرح بخش روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در زمان حاضر ۴۳۳ هکتار گلخانه با ۹۰ هزار تن تولید انواع محصولات گلخانه ای و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون قطعه نشاء برای سه هزار و ۴۳۰ نفر در این استان اشتغال ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: بیشتر محصول تولیدی گلخانه های استان بوشهر با ۷۵هزار تن مربوط به گوجه فرنگی و مابقی خیار، فلفل دلمه، میوه گرمسیری پاپایا و خربزه است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: ۷۰ درصد محصول تولیدی گلخانه ها در استان بوشهر به کشورهای امارات متحده عربی، قطر، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان صادر می شود و سالانه به صورت میانگین ۳۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور دارد.

فرح بخش اضافه کرد: با توجه به اینکه در گلخانه ها زمینه کنترل کود و سموم شیمیایی و بیولوژیکی وجود دارد امکان تولید محصولات سالم فراهم است.

وی نیاز نداشتن به استفاده از سوخت در گلخانه را از مزیت‌های کشت گلخانه‌ای عنوان کرد و گفت: استان بوشهر به دلیل شرایط اقلیمی نیازی به استفاده از سوخت برای گرم کردن فضای گلخانه ندارد و به نوعی استفاده از سوخت در گلخانه ها در این استان عمومیت ندارد و در قسمت‌ها و زمان‌های محدودی استفاده می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: یکی از محدودیت‌های گلخانه ها کیفیت نامطلوب آب چاه‌های زیرزمینی است که با لحاظ کردن یک سری شرایط زیست محیطی این مشکل با همکاری شرکت سهامی آب منطقه ای و اداره کل محیط زیست استان بوشهر با تاسیس آب شیرین کن برطرف شده است.

فرح بخش با اشاره به بازدید مدیرکل بازرسی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از برخی گلخانه های شهرستان دشتی اضافه کرد: در این بازدید مسائل و مشکلات گلخانه های استان بررسی و قرار شد موارد مطرح شده در چارچوب قوانین موجود در این استان و مبادی قانونی خارج از استان پیگیری شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: با توجه به گرم شدن زمین، تغییرات اقلیمی، باران‌های سیل آسا، تگرگ و خشکسالی‌های ممتد توسعه گلخانه‌ها به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای گذار از این معضلات و تنش‌های محیطی و حوادث غیرمترقبه به شمار می‌رود.

وی یادآورشد: با توجه به شرایط اقلیمی امروز ایجاد و توسعه گلخانه‌ها با رویکرد افزایش بهره وری آب، تولید محصول در شرایط کنترل شده، تولید محصولات صادراتی، کمک به مثبت شدن تراز تجاری کشور، ایجاد اشتغال و پایداری در تولید جزو اولویت‌های نخست وزارت جهاد کشاورزی است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار