صید ترال یکی از شیوه‌های مخرب صید است که بسیاری از آبزیان را تهدید می‌کند و این شیوه صید در سال‌های اخیر باعث کاهش ذخایر دریایی شده و زنگ خطری برای نابودی آبزیان است.
کد خبر: ۵۳۶۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷ 10 December 2017
نامجو زحمتکش:ترال یا گوفه تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف است که از دو طرف به تخته‌هایی متصل است و دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود و صیدی که به این شیوه انجام گیرد صید ترال خوانده می‌شود.

این شیوه صید دارای خطرات بسیار زیادی برای آبزیان به ویژه آبزیان کف‌زی است و عامل انقراض برخی از آبزیان و نابودی موجودات دریایی ماکول و غیرماکول است.

صیادان بردخون از افزایش صید ترال در صیدگاه بردخون نگران هستند و خواستار توجه مسؤلان به این موضوع مهم هستند.


نابودی ذخایر دریایی

مصطفی قایدی گفت: با وجود ممنوعیت صید ترال هرساله شاهدیم که لنج های صیادی از استان و خارج استان به صید غیرمجاز ترال در حوالی خورخان و ساحل بردخون می پردازند.

این صیاد افزود: این روش موجب نابودی ذخایر دریایی و خالی شدن تور صیادان بومی می شود.

مسئولان وارد عمل شوند

محمد جمالی‌فرد هم در این زمینه اظهار داشت: صید ترال عامل نابودی صیادی منطقه است زیرا با این نوع صید، ماهی و میگو و هر نوع ذخیره دریایی منقرض می‌شود.

وی افزود: بارها موضوع صید ترال را گزارش کرده ایم اما اقدام عملی در این باره انجام نشده است.


زنگ خطری برای پایان ذخایر دریایی

محمود قاسمی دیگر صیاد بردخون نیز اظهار داشت: شناورهای غیرمجاز تور صیادان منطقه را پاره می‌کنند و توجهی به خواسته صیادان ندارند که این برخوردها باعث شده صیادان به مرور قایق های خود را بفروشند و شغل دیگری انتخاب کنند یا اینکه بیکار و خانه‌نشین شوند.
مرتضی ظلی آزاد هم گفت: شناورهای غیرمجاز در ایام ممنوعیت  آزادانه صید می کنند اما صیادان منطقه قادر نیستند به صیدگاه بروند و این باعث نگرانی صیادان شده است.

وی اضافه کرد: بهره‌برداری غیر مجاز و خارج از فصل زنگ خطری برای پایان ذخایر دریایی در این منطقه است و اگر چاره اندیشی نشود، پشیمانی فایده‌ای ندارد.

نگرانی صیادان از صید ترال

مسئول نمایندگی شیلات بردخون نیز گفت: بیش از ۲۰۰ قایق صیادی و بالغ بر ۶۰۰ صیاد در بردخون فعالیت می کنند  اما از برخی مشکلات رنج می برند.

احمد واعظ افزود: صیادان از صید ترال در محدوده بخش بردخون نگران هستند که امیدواریم مسؤلان در این زمینه اقدام کنند.


مشکلات متعدد صیادان بردخونی

مسئول تعاونی صیادان بردخون نیز گفت: صیادان به دلیل مشکلات و کمبودها در حال تغییر شغل و فروش قایق‌های خود هستند.

حسین طاهری‌پور افزود: جاده دسترسی به خورخان وضعیت مناسبی ندارد و پل های آن فرسوده یا در حال ریرش هستند و نیاز به توجه جدی دارد.

وی عدم وجود اسکله را از مشکلات دیگر دانست و ادامه داد: عملیات احداث اسکله خور خان از مدتی پیش آغاز شده که امیدواریم با حمایت دولت سرعت گیرد و به زودی شاهد راه اندازی آن باشیم.

پیگیر مشکلات صیادان هستیم

محمود دهقان سرپرست بخشداری بردخون نیز گفت: مشکلات و خواسته های صیادان از طریق دستگاه های مرتبط پیگیری می شود که امیدواریم به زودی رفع شود.

سال‌ها است که صیادان بردخونی مشکلات و نیازهای خود را بیان می‌کنند و نیز چندین گزارش از مشکلات صیادان منتشر شده است و مسئولان نیز وعده پیگیری داده‌اند ولی هنوز شاهد اقدام عملی در این زمینه نیستیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار