مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با بارندگی‌های خوب دو هفته گذشته، درصد تحقق بارندگی در استان بوشهر در سال آبی جاری به ۸۲ درصد رسید.
کد خبر: ۱۱۶۵۷۱۰
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۳ 06 May 2024

به‌گزارش تابناک بوشهر، علی محمدی گفت: با توجه به بارندگی سامانه‌های بارشی موثر در اردیبهشت، میانگین میزان بارندگی استان بوشهر در سال آبی جاری (از مهر ۱۴۰۲ تا پایان ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳) به ۲۰۵ میلیمتر رسید تا ۸۲ درصد از میانگین بارندگی سالانه استان تحقق یابد.

وی با اشاره به این‌که میانگین بلند مدت بارندگی استان بوشهر ۲۵۱ میلیمتر است، افزود: امیدواریم در سامانه بارشی پیش‌رو نیز بخشی دیگر از کمبود بارش جبران شود تا در فصل گرم سال با چالش کمتری برای تامین آب در حوزه‌های مختلف روبرو باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به میزان آبگیری سازه‌های آبی استان بوشهر در بارندگی‌های اخیر گفت: مجموع آبگیری سازه‌های آبی استان بوشهر از جمله سد‌های رییسعلی دلواری، باغان، تنگ ارم، خاییز و ... و بند‌ها در سامانه بارشی اخیر بیش‌از ۲۵ میلیون مترمکعب بوده است.

به گفته وی سد باغان به‌عنوان یکی از سازه‌های آبی مهم جنوب استان بوشهر که در سفر دوم رئیس‌جمهور به استان به مرحله آبگیری رسید، برای نخستین‌بار حجم آبگیری بیش از ۴ میلیون مترمکعب سیلاب را تجربه کرد تا تا ذخیره آن به ۷ میلیون مترمکعب برسد.

محمدی یادآور شد: تا پیش‌از آبگیری سد باغان، کلیه سیلاب‌های رودخانه باغان، ضمن آسیب زدن به تاسیسات و سازه‌های شهری و روستایی، به صورت رواناب به دریا تخلیه می‌شد که کنون امکان ذخیره سازی ۳۲ میلیون مترمکعب آب در این سد وجود دارد.

وی اضافه کرد: همچنین سد تنگ ارم به عنوان یکی از منابع اصلی تامین کننده آب شرب بخش ارم با آبگیری صد درصدی به حجم ذخیره ۴.۵ میلیون مترمکعب رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده، در دو روز آینده سامانه بارشی دیگری در استان بوشهر فعال خواهد شد که امیدواریم سایر سازه‌های استان بوشهر از جمله سد اخند، سد خاییز، سد ارغون و سازه‌های تغذیه مصنوعی آبگیری شوند تا بخشی از کمبود آب سطحی و زیرزمینی استان از این طریق جبران شود.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف آب در ماه‌های پیش‌رو، اظهار کرد: در کنار تلاش برای تامین و مدیریت منابع آب، ضروری است همه بهره‌برداران آب اعم از کشاورزان، صنایع، خدمات آب‌بر و... استفاده بهینه از آب را در دستورکار خود قرار دهند.

برچسب ها: بوشهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار